Contact us by phone +90 (212) 346 31 38 or e-mail info@maslakdpf.com. Please feel FREE.

Partikül Filtresi İptali ve Zararları

13/06/2018 0 Yorumlar

Çevre dostu filtre sistemleri dünyamızın daha yaşanılabilir olmasını sağlıyor. Dolayısıyla dizel partikül filtresi iptali ve zararları hakkında bilgi sahibi olmak ve buna göre hareket etmek öncelikle bilinçli bir toplum için zorunlu bir düşünce tarzıdır. İçerisinde;

  • Basınç Boruları
  • Kaplanmış Dizel Partikül Filtresi
  • Ana diesel Oksidasyon Katalizörü
  • Ön Katalizör

4 ana parçadan oluşan dizel partikül filtresi öncelikle yakıt içerisinde bulunan zehirli Karbon monoksit (CO), hidrokarbonlar (HC) ve Azot oksit (NOx) Gibi bir takım zararlı maddeleri filtre edebilmenin en güvenli yöntemidir. Bu maddelerin filtre edilmesinin ardından kül, fosfor, kükürt ve kum gibi bir takım katılaşan tortuların Biriktiği partikül filtresinin iptal edilmesi aynı zamanda aracın motor aksamına zarar veriyor.

 

Partikül Filtresi İptali Sağlığa Zararlı Maddeleri Atmosfere Yayıyor

 

Partikül filtresinin araçlardan sökülmesi renksiz, kokusuz ve tadı olmayan bir gaz olan karbon monoksit (CO) gazının atmosfere yayılmasına ve insan sağlığına son derece önemli ölçüde zarar verilmesine neden oluyor. O kadar şiddetli zehirli etkisi var ki birkaç dakika solunması bile bir insanın ölümüne neden olabilmektedir. Üstelik karbon monoksit gazı havadan ağır olduğundan tabana doğru çökerek rüzgâr yoluyla dağılmasının yolunu da kapatıyor. Maalesef yakıt içerisinde tek zararlı madde karbon monoksit ile sınırlı değildir ve en az onun kadar zehirli etkilere sahip Hidrokarbonlar (HC) kanser oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca Azot oksitleri (NOx) olarak isimlendirilen maddenin de ozon tabakasını deldiği bilimsel verilerle ispatlanmış durumda.

 

Partikül Filtresi Tıkanıklığı veya İptali Aracın Motor Ömrünü Kısaltıyor

 

Oldukça yanlış bir inanış gereği önemli parçanın sökülerek iptal edildiği bilinmektedir. Yanlış inanışa göre aracın dizel partikül filtresi Sökülerek hız ve güç bakımından yüksek performans elde edilmeye çalışılması tamamen yanlış bir düşüncedir. Gücün ve performansın yükseltilmesi parçanın sökülmesinin ardından ile bir miktar artıyor gibi gözükse de orta ve uzun vadede motorun ömrünün kısalmasına yol açtığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Üstelik yeni nesil araçlarda beyin üzerinden sağlanan sinyallerin kesilmesi ile birlikte motorun uyarı sinyali göndermesi ile birlikte beyin arızalarına sebep olabileceği de unutulmamalıdır. Dizel partikül filtresi tıkanıklığı konusunda da çok kısa bir hatırlatmada bulunalım. Düşük kaliteli yakıt, aracın uzun süre rölantide çalıştırılması, yanlış spesifikasyon yağ kullanımı ve şehir içi trafikte dur-kalk olarak bilinen durumun uzun süre devam etmesi filtrenin tıkanmasına yol açar.

Bir Yorum Bırak