Contact us by phone +90 (212) 346 31 38 or e-mail info@maslakdpf.com. Please feel FREE.

Katalitik Konvertör Nedir?

13/06/2018 0 Yorumlar

Yeni nesil ileri teknolojiler kullanılarak imal edilen araçlarda çevre dostu birçok sistem bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de katalitik konvertör olarak adlandırılan sistem. Peki, katalitik konvertör nedir, Hangi görevleri üstlenir? Dilerseniz hep birlikte inceleyelim. Şu an için tüm dünyada şu an için ağırlıkta Fosil yakıtlı araçlar kullanılıyor ve bu araçların her biri değişik yelpazede farklı yakıt cinsleri kullanıyor. Fakat hangi yakıt türü kullanılırsa kullanılsın az veya çok bu yakıtın çevreye zararlı gazlarını dışarı attığı hepimizin bildiği bir konu. İşte bu zararlı gazların dış atmosfere en azından süzülerek atılmasını sağlayan katalitik konvertör aslında oldukça basit bir düzenekte olmasına rağmen oldukça önemli bir görevi üstleniyor.

 

Katalitik Konvertör Çok Sayıda Gazın Filtre Edilmesini Sağlıyor

Çok çeşitli yakıtlardan oluşan jenerasyonun her biri egzozdan dışarı atılarak mutlaka sera gazı etkisi yapar ve tüm bu gazların emisyonlarını katalitik konvertör sağlar. Bu gazlara birkaç örnek vermek gerekirse; hidrokarbonlar nitro oksitler ve karbon monoksit gibi çok sayıda insan sağlığı açısından zararlı kimyasalın bu yöntemle engellendiğini söyleyebiliriz. bu maddeleri kimyasal reaksiyon yöntemi ile zararsız hale getiren katalitik konvertör ayrıca yasal açıdan bulundurulması zorunlu bir parça. Dolayısıyla tercihe bağlı bir otomobil parçası değildir.

Konvertör İçerisinde Maddeler Birbiri İle Tepkimeye Giriyor

İç kısmı seramikten imal edilen bu önemli parçaya aynı zamanda katalizör de denilmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta azot oksit, karbon,H2O, N2 azot ve karbondioksit co2 gibi birçok maddenin konvertör içerisinden geçerken birbiri ile tepkimeye girerek zararsız hale dönüşmesidir. Bir bakıma konvertör aslında bu maddelerin birbirleri ile reaksiyona girmesini sağlar ve bu sayede zararsız hale dönüştürüldükten sonra dışarı atılır. Egzoz çıkış noktasına oldukça yakın bir noktaya takılan bu sistemin yanma odası olarak adlandırılan bölümlerinde gerçekleşen reaksiyon sistemin Oksidasyon katalitiği ve Redüksiyon Katalitiği olarak adlandırılan iki ayrı bölümünde işlenerek dışarı atılır. Elbette birçok zehirli zararlı kimyasal bulunmasına rağmen egzoz gazlarından sadece zararlı gazlar yayılmaz. Azot ve su gibi maddelerinde geçiş yaptığı konvertör modern dünyanın en fazla üzerinde bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Konvertör İçerisinde Maddeler Birbiri İle Tepkimeye Giriyor İç kısmı seramikten imal edilen bu önemli parçaya aynı zamanda katalizör de denilmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta azot oksit, karbon,H2O, N2 azot ve karbondioksit co2 gibi birçok maddenin konvertör içerisinden geçerken birbiri ile tepkimeye girerek zararsız hale dönüşmesidir. Bir bakıma konvertör aslında bu maddelerin birbirleri ile reaksiyona girmesini sağlar ve bu sayede zararsız hale dönüştürüldükten sonra dışarı atılır. Egzoz çıkış noktasına oldukça yakın bir noktaya takılan bu sistemin yanma odası olarak adlandırılan bölümlerinde gerçekleşen reaksiyon sistemin Oksidasyon katalitiği ve Redüksiyon Katalitiği olarak adlandırılan iki ayrı bölümünde işlenerek dışarı atılır. Elbette birçok zehirli zararlı kimyasal bulunmasına rağmen egzoz gazlarından sadece zararlı gazlar yayılmaz. Azot ve su gibi maddelerinde geçiş yaptığı konvertör modern dünyanın en fazla üzerinde bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Bir Yorum Bırak