Contact us by phone +90 (212) 346 31 38 or e-mail info@maslakdpf.com. Please feel FREE.

Mercedes-Benz A Serisi Sürüş İzlenimi

Yazar maslakdpf 12/06/2018 0 Yorumlar

Mercedes-Benz A Serisi Sürüş İzlenimi

 

Mercedes'in kompaktsınıf temsilcisi A Serisi, dördüncü neslinde daha akılcı bir değişim ve akıllı yönetim sistemleriyle karşımıza çıktı.

 

 

 

Mercedes‘in kompakt sınıf ailesinin merkezi olan A Serisiartık çok daha güçlü. Yeni tasarımı, daha geniş iç mekanı, daha fazlasını sunan yükleme alanı, artan malzeme kalitesi, artan ses yalıtımı ve yükselen sürüş dinamikleriyle rakiplerine karşı yerini sağlamlaştırdı.

Mercedes-Benz A Serisi’nde Akıllı Değişim

Yeni A Serisi’nin dingil mesafesi 30 mm arttırılmış. Uzunluğu 120 mm, genişliği 16 mm, yüksekliği 6 mm artan otomobil, önde 9 mm arkada 22 mm daha fazla omuz mesafesi, önde 35 mm arkada 36 mm daha fazla dirsek mesafesi ve önde 7 mm arkada 8 mm daha fazla baş mesafesi sunuyor. Bagaj hacmindeki artışsa 29 litre.

 

 

Otomobilin boyutlarındaki değişim tasarımında da fark edilebilir etkiler gösteriyor. Daha uzun bir motor kaputu kullanılarak profildeki görünümü de değişmiş. 

Çamurluklar büyütülerek sportiflik arttırılmış. Profilinde sade çizgiler kullanılarak daha olgun görünmesi sağlanmış. Daha iyi bir ses konforu ve görüş açıları için yan aynalar A sütunlarından kapı üstlerine taşınmış.

Daha keskin ve belirgin çizgilerle şekillenen dördüncü nesil A Serisi’nde ince tasarlanan farlar ve köşeli ön ızgara ile sert bir tasarım elde edilmiş. Çift parçalı stoplardaki LED aydınlatmalar ile arka tasarımda belirginliği arttırıyor.

 

Yeni A Serisi’nin modern tasarımının ilgi çekmesi haricinde bir getirisi de aerodinamik avantajı. Selefine göre daha gelişmiş olan 0,25 Cd’lik sürtünme katsayısının sınıfının en iyisi olduğu iddia ediliyor. Bunun için tasarımdaki detaylar kadar teknolojik donanımlardan da faydalanılmış. Kompakt sınıfta ilk kez kullanılan Airpanel ile hava gereksinimine bağlı olarak ön ızgarada açılıp-kapanma özelliği sunuluyor.

Otomobilin içerisine geçtiğimizde dışarıdaki modernliğin devam edip, şıklık ve kalite algısının iyice yükseldiğini fark ediyoruz. İç mekanda yaşam alanı fark edilir şekilde genişlemiş. Göze ilk çarpan ise, Mercedes’in yeni nesil otomobillerinde kullandığı çift dijital ekran yerleşimi oluyor.

A Serisi’nde de gösterge grubu ve multimedya ekranı aynı panel üstünde, iki dijital ekrandan oluşuyor. Standart olarak iki adet 7 inçlik ekran gelirken, donanıma göre 7 inç ve 10,25 ya da iki adet 10,25 inç kombinasyonları var.

Dijital gösterge panelinde siperliğin olmaması ilk bakışta yansıma sorunu yaşanabileceği düşüncesini aklımıza getirdi. Güneşli bir havada kullandığımız otomobilde bu konuda hiç sorun yaşamadık. Gösterge ve multimedya ekranların çözünürlükleri de çok başarılı. 

Navigasyon sisteminde dikkatimizi çeken ise dönüş zamanı geldiğinde ön kameranın devreye girmesi oldu. Öndeki görüntüyü ekrana yansıtan sistem, bu görüntü üstüne dönüş yönünü oklarla işaretleyip net bir şekilde anlaşılır kılıyor. Bu yeniliğin de çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Multimedya sistemi vites konsolu ve direksiyon üzerindeki touchpadler (dokunmatik paneller) ile yönetilebildiği gibi ilk kez bir Mercedes modelinde dokunmatik olarak ekran üzerinden de kontrol edilebiliyor. Daha önce sürüş güvenliğini etkileyeceği için dokunmatik sistem kullanmayan üretici bu güvenlik sorununu aşmak için çok gelişmiş bir sesli komut sistemi geliştirmiş. Buna MBUX-Mercedes-Benz User Experience ismi verilmiş. Bu sistemi kullanan ilk Mercedes modeli, A Serisi. Yapay zeka olarak tanımlanan bu sistemi biz de Türkçe komutlarla test ettik. “Hey Mercedes” anahtar kelimesiyle aktif olan sistem, öğrenebilme özelliğine sahip. Biz “Merhaba Mercedes” komutuyla sistemi devreye sokup, klima sistemini çalıştırmayı, sıcaklığı ayarlamayı, cam rezistansını çalıştırmayı sağladık. İstediğimiz radyo kanalını ses komutuyla açarken, multimedya sistemi içerisindeki müziklere ulaştık. Hava durumunu öğrenmek için dolaylı yollardan sorduğumuz “Bugün yağmurluk giymeli miyim?” sorusuna bulunduğumuz konumdaki hava durumu bilgisiyle cevap vermesi de sistemin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteriyor.

Sistemin içeriği sadece sesli komutla sınırlı değil. 

 

Mercedes me isimli sistem ile otomobil paylaşımına uzaktan izin verilmesini sağlıyor. Aracınızı kullanmadığınız zamanlarda araç içerisindeki sabit anahtarı belirli süre boyunca aktifleştirip otomobili istediğiniz bir başkasıyla paylaşmanızı mümkün kılıyor.

Sürüş özelliklerine baktığımızda otomobilin hem ses yalıtımı hem de sürüş konforunun çok ilerlediğini görüyoruz. Yarı otonom sürüşe geçen otomobilde S Serisi’nden alınan aktif güvenlik sistemleri bulunuyor. Sürüş rotamızın büyük bir kısmında direksiyon yönlendirmesi yapabilen, öndeki araçla mesafeyi koruyan Aktif Takip Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı’ndan faydalandık. Otomobilin direksiyon netliğini ve yönlendirme hassasiyeti başarılı. Sürücüyü yormayacak konforu beklenildiğinde dinamizmi de karşılayacak şekilde yapabiliyor.

Yeni A Serisi’nin motor seçenekleri arasında A 200 model ismi altında 1332 cc’lik 163 HP gücünde 4 silindirli benzinli motor bulunuyor. Bu motorla silindir kapatma teknolojisi sunuluyor. Bir diğer turbo benzinli motor A 250. 224 HP’lik 2,0 litre motorla birlikte bağımsız arka aks da geliyor. 2,0 litre altındaki silindir hacimli motorlarla arkada torsiyon bağlantısı bulunuyor. Her iki benzinli motorda partikül filtresi bulunuyor. Dizel motor seçeneği olarak da 1,5 litre 116 HP’lik A 180 d sunuluyor. Her üç motor da 7G-DCT isimli çift kavramalı, 7 ileri vitesli otomatik şanzıman sunabiliyor.

Test sürüşünde kullandığımız araç yeni turbo benzinli motora sahipti. 1332 cc’lik motoru Mercedes 1.33 olarak adlandırıyor. 

Alt devirlerden itibaren canlı olan motorun 7G-DCT ile uyumu başarılı. Sakin ilerlenmek istenildiğinde yeteri kadar konforlu olan A 200, ani hızlanma isteklerinde yeteri kadar atak olabiliyor.

A 180 d ve A 200’ün bu aydan itibaren Türkiye’de satılması planlanıyor. Genel olarak değerlendirdiğimizde A Serisi’ndeki ilerlemenin önemli fark yarattığını söyleyebiliriz. Premium kompakt sınıfta sular çok ısınacak.

Sonuç

Mercedes’in yeni A Serisi için çok çalıştığı belli oluyor. Selefine göre çok daha fazla kalite algısı sunan otomobilin konfor seviyesi de arttırılmış. Yeni motor seçenekleri, donanımları ve daha geniş olan yaşam alanıyla A Serisi’nin sınıfının iddialı modellerinde olması için elinde her şey var.

Bir Yorum Bırak